work-rooms-1091202_640

Jean Edith – biografia

Jean Edith Camilla Läckberg urodziła się dnia 30 sierpnia 1974 roku. Przyszła ona na świat i dorastała w miasteczku Fjällbacka, które znajduje się na zachodnim wybrzeżu Szwecji. Już jako mała dziewczynka Jean przejawiała predyspozycje do pisania opowiadań z gatunku kryminałów, mimo to ukończyła studia w Szkole Ekonomii i Prawa Handlowego przy  Uniwersytecie w Göteborgu.

Po zakończeniu edukacji, postanowiła przeprowadzić się do Sztokholmu i tam zaczął nowe życie. W nowym mieście pracowała początkowo w swoim wyuczonym zawodzie, czyli jako ekonomistka, dyrektorka marketingu oraz product manager.

Pomimo obrania nieco innej drogi życiowej, wciąż nie mogła zapomnieć o pisarstwie. Jej bliscy doskonale o tym wiedzieli i  w ramach prezentu bożonarodzeniowego mąż, matka oraz brat zakupili jej kurs pisania kryminałów, by mogła rozwijać swoją pasję.

W tym momencie właśnie zaczyna się jej kariera jako pisarki. Zaczęte wówczas opowiadanie, przekształciło się w debiutancką powieść o tajemniczym tytule Księżniczka z lodu.

Zachęcona przez opiekuna literackiego na otrzymanym w prezencie kursie, za tło fabuły wybrała sobie miejsce, które dobrze zna, a mianowicie jej rodzinne miasto. Stało się ono miejscem akcji nie tylko jej pierwszej książki, ale również wielu następnych.

W swoim ojczystym kraju, Szwecji, publikacje Jean sprzedawały się w nakładzie ponad miliona egzemplarzy. Był to rok 2007. Na chwilę obecną jej powieści zostały przetłumaczone na kilkanaście języków i cieszą się powodzeniem również poza granicami ojczyzny autorki.

Głównymi bohaterami wielu jej książek są przede wszystkim Erika Falck oraz Patrik Hedström.

Ciekawostką dotyczącą pisarki jest jej inne hobby, a mianowicie gotowanie. W związku z tym wydała ona książkę kucharską pt. Smaki z Fjällbacki . Ponadto pierwsze cztery książki Jean doczekały się również wersji filmowej.

Pisarka ma troje dzieci: Willego i Meję z pierwszego małżeństwa z Mikaelem Erikssonem oraz Charliego z drugiego małżeństwa z Martinem Melinem. Na chwilę obecną ma już dwa rozwody za sobą i jest w związku z o 13 lat młodszym Simonem Sköldem, z którym również oczekuje dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>