book-617056_640

Bografia Nory Roberts

Eleanor Marie Robertson, znana jako Nora Roberts, urodziła się dnia 10 października 1950 roku w Silver Spring (stan Maryland w USA) i ma ona pięcioro starszego rodzeństwa.

Jako dziecko uczęszczała do prowadzonej przez zakonnice szkoły katolickiej. Po ukończeniu edukacji wyszła bardzo młodo za mąż i zamieszkała w Keedysviile, również w stanie Maryland.

Początkowo pracowała przez jakiś czas jako aplikant adwokackim. Z tego co wiadomo zdecydowanie nie realizowała się w tym zawodzie, jako że później sama wyraziła się o tamtej pracy w następujący sposób:

„Pisałam szybko, ale nie umiałam literować, byłam najgorszym aplikantem adwokackim kiedykolwiek”

Jej sytuacja nieco się zmieniła, kiedy na świat przyszli jej synowie: Dan i Jason. Wtedy to przebywała głównie w domu, a pracowała jedynie dorywczo. Wbrew pozorom zmiana stylu życia dała de facto początek jej karierze. Pamiętnego roku 1979, w lutym,  miała miejsce spora zamieć. Nora, zasypana śniegiem, z dwójką dzieci (wówczas 3 i 6 letnich) pod opieką, szybko znalazła sobie zajęcie. Jako osoba pochodząca z oczytanej, inteligentnej rodziny, miała nawyk aby zawsze coś czytać lub wymyślać historyjki. Prawdopodobnie nudząc się w domu podczas tamtej zamieci, zaczęła jedną z wymyślonych przez siebie historii zapisywać w notatniku. W ten właśnie niewinny sposób wszystko się zaczęło. Nora pisała coraz więcej i już kilka rękopisów oraz odrzuceń przez redakcję później, została wydana jej pierwsza książka: Irlandzka wróżka. Był to rok 1981.

W życiu pisarki nastąpiły również zmiany w życiu miłosnym. W 1985 roku wyszła ponownie za mąż, za Bruce’a Wildera. Poznali się, kiedy autorka wynajęła go do zbudowania półek na książki. Razem powiększyli dom, zwiedzili cały świat i otworzyli księgarnię.

Czytelniczki doceniają w kunszcie pisarskim Nory między innymi to, że dość dobrze znała tajniki męskiego umysłu i potrafiła to przekazać w swoich dziełach. Nic w tym dziwnego, bowiem najpierw była jedyną dziewczynką w swojej rodzinie, a następnie wychowywała dwóch synów.

Ta amerykańska pisarka to pierwsza autorka, która została przyjęta do Romance Writers of America Hall of Fame. Jak wielu pisarzy, nie tworzy jedynie pod swoim oryginalnym nazwiskiem. Ma na swoim koncie książki wydane pod następującymi pseudonimami: Sarah Hardesty i Jill March (romanse) oraz J.D.Robb (kryminały z cyklu In Death). Jej książki to często połączenie wielu gatunków, między innymi romansu, powieści przygodowej, sensacyjnej oraz obyczajowej.

Dodatkową ciekawostką jest fakt, że wiele z jej powieści zostało zekranizowanych. W roku 2007 nakręcono aż cztery filmy telewizyjne, a mianowicie:

  • Nora Roberts: Angels Fall
  • Nora Roberts: Płomienie wspomnień
  • Nora Roberts: Księżyc nad Karoliną
  • Nora Roberts: Niebo Montany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>