books-1013663_640

Beata Pawlikowska – radio, książki i podróże

Beata Pawlikowska urodziła się 11 czerwca 1965 roku w Koszalinie. Znamy ją jako polską podróżniczkę, pisarkę, dziennikarkę, tłumaczkę, fotografkę oraz nawet ilustratorkę książek.

Zanim stała się tym, kim jest dzisiaj, ukończyła II Liceum Ogólnokształcące w Koszalinie, a następnie próbowała swoich sił na takich kierunkach studiów jak hungarystyka i anglistyka. Szybko jednak skończyła z życiem studentki i szukała szczęścia w przeróżnych zawodach. Pracowała między innymi jako operatorka komputera, tłumaczka i lektorka języka angielskiego czy sekretarka. Swojego czasu wyjechała nawet do Londynu i tam zarabiała na życie jako kelnerka oraz sprzątaczka.

W 1994 roku wzięła ślub z Wojciechem Cejrowskim. Był to tylko ślub kościelny i nigdy nie został zarejestrowany w urzędzie stanu cywilnego. W 2004 roku, poprzez media, Beata przekazała światu, że jej związek już się zakończył.

Pawlikowska swoją pierwszą książkę napisała już gdy miała 18 lat. Była ona czytana w odcinkach w Programie III PR. Na chwilę obecną kilka miesięcy w roku jeździ po świecie, przede wszystkim Ameryce Południowej i relacjonuje życie Indian amazońskich. Podobno jest to pierwsza kobieta (na podstawie wypowiedzi Wojciecha Cejrowskiego), która miała zaszczyt na piechotę przejść przez dżunglę Darién (pogranicze Panamy oraz Kolumbii).

Swoje podróże Beata relacjonuje w postaci felietonów dla różnych czasopism oraz w swoich książkach. Współpracuje między innymi z takimi gazetami jak National Geographic czy Focus.

Jej utwory są dodatkowo wzbogacone o fotografie oraz rysunki, których sama jest autorką. Dodatkowym atutem jest to, że zdobyła wiele zasłużonych nagród, np. aż dwukrotnie otrzymała I miejsce w konkursie Klubu Publicystyki Turystycznej Stowarzyszenia Dziennikarzy RP, natomiast w 2010 roku otrzymała nagrodę im. Magellana.

Beata poza pisaniem i podróżowaniem, jest również bardzo mocno związana z radiem i telewizją. Jej przygoda zaczęła się już w 1990 roku w Radiu Koszalin. Prowadziła tam kurs języka angielskiego, a następnie przeniosła się do Redakcji Muzycznej i dostała własną audycję muzyczną.

Ciekawostką na temat Beaty Pawlikowskiej jest fakt, iż propaguje ona zasady odżywiana według zasad chińskiej filozofii pięciu przemian.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>